Teplota stěn

Teplota stěn ukáže, jak je horko vašemu domu

Proč měřit teplotu stěn?

Dopadající sluneční záření ohřívá nejen vzduch, ale také povrchy ulic i fasády domů. Ohřáté stěny domů pak vyzařují nahromaděné teplo ještě dlouho poté, co teplota vzduchu klesne. Při sérii horkých slunečných dní se ohřeje nejen vnější část domu, ale i stěny uvnitř. Ty pak fungují jako nechtěně zapnuté radiátory, které vytápějí obydlí v době, kdy o to nikdo nestojí a udržují déle nepříjemné horko. Pravidelným měřením teploty povrchů můžeme zjistit, jak dlouho trvá, než se dům pořádně ohřeje. I teplotu povrchů je vhodné měřit uvnitř i vně obydlí.

Příklad z praxe:

Terasa rodinného domu je v letních měsících vystavena přímému slunci. Jelikož jí obyvatelé domu využívají výhradně ve večerních hodinách, neměli potřebu jí zastiňovat. Měřením teploty stěn v místnosti přilehlé k terase zjistili, že slunce dopadající na terasu ohřeje stěny natolik, že jejich teplota ve večerních hodinách přesahuje teplotu okolního vzduchu. Přistoupili proto k osazení překryvného zastínění jako rychlého opatření pro dopadu přímého slunečního světla  na stěny.

 

Čím měřit teplotu stěn?

Ideálním přístrojem pro měření teploty povrchů je digitální bezkontaktní teploměr. Po namíření čidla na měřenou plochu ukáže displej přístroje po několika sekundách teplotu povrchu. Bezkontaktní teploměry je možné zakoupit v hobbymarketech a v obchodech s elektronikou. Pravidelné měření bohužel není možné (tak jako třeba u teploty a vlhkosti vzduchu) zautomatizovat. Získání hodnot tak vyžaduje trochu vaší discpiplíny.

Jak měřit teplotu stěn?