Vlhkost vzduchu
Vlhkost vzduchu – ani málo ani moc
Proč měřit vlhkost vzduchu?
Kromě správné a příjemné teploty v obydlí je třeba také udržovat správnou vlhkost. Suchý vzduch způsobí dráždění očí, pocity ucpaného nosu a další zdravotní komplikace. Příliš vysoká vlhkost vzduchu naopak vytváří prostředí pro růst plísní a může poškodit zařízení obydlí. Vlhkost vzduchu je ovlivňována konstrukcí domu, aktuálním počasím, vytápěním i větráním a samozřejmě řadou činností, které vykonáváme. Abychom udrželi vlhkost vzduchu v optimálním rozmezí mezi 40 a 60 %, je důležité mít o její hodnotě průběžný přehled.
Příklad z praxe:
Obyvatelé bytu občas pociťovali subjektivně suchý vzduch v obývacím pokoji. Pro zvýšení komfortu umístili na radiátor odpařovač, což vnímání suchého vzduchu zmírnilo. Pravidelným měřením vlhkosti vzduchu zjistili, že použití odpařovače zvyšuje vlhkost zanedbatelně a hodnoty vlhkosti stále místy nedosahují ani minimální doporučené hodnoty. Vzhledem k tomu, že vlhkost vzduchu postačilo zvýšit jen mírně, postačil k úpravě pouze relativně levný difuzér, který zapínají podle sledovaných hodnot vlhkosti.
Čím měřit vlhkost vzduchu?
Přístroj pro měření vzdušné vlhkosti se nazývá vlhkoměr. Samostatné vlhkoměry jsou na trhu téměř raritou. Častěji je vlhkoměr kombinován s teploměrem, funkci měření vlhkosti mají pak všechny domácí meteostanice.
Jak měřit vlhkost vzduchu?