Výstavu Klima se mění, změň se i ty vytvořila v roce 2018 společnost CI2, o. p. s.. Agentura Koniklec, o. p. s. k ní zpracovala další panel zabývající se tématem klimatu
v hlavním městě Praze. Výstavu jste měli vidět v hale Úřadu městské části Praha 3 a v prostorách Magistrátu hlavního města Prahy. Jelikož jsou tyto prostory pro veřejnost uzavřené, připravili jsme pro vás virtuální podobu této výstavy. Věříme, z vás i toto "bezkonktatní řešení" zaujme.
Úvodní slovo
Součástí virtuální výstavy je videoprůvodce. Nechte se výstavou provést a dozvíte se více, než pouhým shlédnutím jednotlivých panelů.
Průvodce si můžete pustit odkazem u jednotlivých panelů, nebo najednou z playlistu.
Playlist YouTube
Témata výstavy se věnují například otázkám Proč žijeme ve skleníku? Jaký je vliv člověka na klimatický systém Země? Co říkají scénáře vývoje klimatu? Jaké má a bude mít změna klimatu dopady ve světě a v ČR? Jaké aktivity pro ochranu klimatu probíhají ve světě? Co můžeme udělat my sami pro omezení dopadů změn klimatu? Jak je to s ochranou klimatu v hlavním městě?
... a mnohým dalším.
1
Co je to skleníkový efekt a proč by bez něj neexistoval život na Zemi? Co jsou skleníkové plyny? Co je to koloběh uhlíku? Jak se změnila teplota na planetě Zemi?
2
Jaký je vliv člověka na klima? Kolik ledovců roztálo za posledních ani ne 200 let? Jaké jsou některé významné projevy změny klimatu?
3
Co znamená změna klimatu pro svět? Kolik lidí může přijít o domov? Jaké pochutiny změna klimatu ohrožuje? A bude mít vliv i na český národní nápoj pivo?
4
Kdy bylo u nás zaznamenáno nejvíce teplotních rekordů? Prší nyní méně? Jak je to s vlnami veder? Může klima i za kůrovcovou kalamitu?
5
Čím přispíváme k produkci skleníkových plynů? A jak vypadá New York zasypaný koulemi naplněnými oxidem uhličitým, který tam za rok vyprodukují?
6
Jaká je uhlíková stopa Čechů? A co udělat pro to, aby se snížila?
7
Kolik emisí vyprodukuje osobní automobil? A co může každý z nás udělat, aby produkoval méně emisí?
8
Je opravdu potřeba se změně klimatu přizpůsobovat? A jak se přizpůsobit ve městě? Co zvládne jeden vzrostlý strom? Jak si pustit do města kousek přírody?
9
Kdo je změnou klimatu nejvíce ohrožen? Jak se chovat ve vedrech? Jak upravit dům, zahradu a jak udržet dešťovou vodu?
10
Jak vypadá celosvětová mapa emisí? A k čemu se státy zavázaly na konferenci v Paříži v roce 2015? Kdo nedodržuje úmluvy?
11
Jaký je podíl české elektřiny, která pochází z fosilních zdrojů? Jak můžeme dosáhnout uhlíkové neutrality?
12
Jak je to s ochranou klimatu v Praze? Jaká je uhlíková stopa Pražanů a z čeho je složena? K čemu se město zavázalo? Co dělá a co by mělo dělat, aby své závazky dodrželo?
Jako doplněk k výstavě vznikla publikace Města a sídelní krajina v době změny klimatu.
Hlavním účelem a obsahem několika kapitol je srozumitelné shrnutí důsledků klimatické změny společně s aktuálním mezinárodním kontextem ochrany klimatu a možnostmi přizpůsobení se jeho změnám.
Kapitolami věnovanými specifikům, proměnám a možnostem usměrnění dalšího vývoje urbanizovaného území sídel, publikace reaguje na specifické potřeby zástupců samospráv, státní správy i dalších aktérů zainteresovaných na (nejen územním) plánování měst a jejich sídelní krajiny v době klimatických změn.
Publikace se primárně věnuje problematice městského a sídelního prostředí České republiky.
Kromě této obecné úrovně je zejména doplněna o problematiku týkající se Prahy a šíření informovanosti místních aktérů. Hlavní město Praha, podobně jako například Brno, Plzeň nebo Ostrava, už několik let systematicky reaguje na výzvy měnícího se klimatu.
Publikace ke stažení
Vyzkoušejte unikátního interaktivního videoprůvodce výstavou. Všechny komentáře spoluautora výstavy i panely jsme shromáždili do jednoho interaktivního videa, ve kterém si můžete výstavu skutečně projít.
created with
Website Builder Software .